Feysbukda yeni böhran: Məlumatlarımız satılır
Gündəlik 1.5 milyard aktiv istifadəçiyə sahib Feysbukun istifadəçilərin icazəsi olmadan 150-dən artıq şirkətlə onların şəxsi məlumatlarını paylaşdığı məlum olub.
Axar.az xəbər verir ki, bu barədə “Nyu York Tayms” nəşri yazıb.
Məlumata görə, Feysbuk açıqlanan həcmdən daha artıq miqdarda məlumatı böyük şirkətlərlə paylaşıb. Bunların sırasında “Binq”, “Netfliks” və “Spotify” kimi şirkətlər də yer alıb.
Qeyd edək ki, Feysbuk dünya tarixində istifadəçiləri barəsində ən böyük məlumat bazasına sahib şirkətdir. Ümumilikdə 2.2 milyard istifadəçisi olan şirkətin məlumatları satması məsələsi bir qədər əvvəl gündəmə gəlmiş, şirkətin rəhbəri Mark Zukerberq isə “heç kimə məlumat satmırıq. Bu məlumatlar hər zaman təhlükəsiz şəkildə saxlanılacaq” cavabını vermişdi. Dünya mətbuatı isə ABŞ-dakı prezident seçkiləri və Böyük Britaniyadakı referendum zamanı Feysbukun məlumatlarından istifadə edildiyini yazmışdı.