“Yeganə çıxış yolu müharibəyə başlamaqdır...”
Beynəlxalq Münasibətlərin Araşdırılması Mərkəzi (BMAM) Azərbaycan, rus, ingilis dillərində müraciət və bəyanat hazırlayaraq beynəlxalq təşkilatlara göndərib.
Bu barədə məlumatı Axar.az-a mərkəzin rəhbəri Rufiz Qonaqov verib.
Cəbhədə son günlər baş verənlərlə bağlı QHT və KİV-lərin üzərinə böyük vəzifə düşdüyünü deyən BMAM rəhbəri gərginliyin ilk günlərində həqiqətə uyğun olmayan informasiyaların geniş yayıldığını və bunun insanlar arasında çaşqınlığa səbəb olduğunu, sonradan isə bu məsələnin öz qaydasına düşdüyünü bildirib.
Yaydıqları müraciətdə ATƏT-in Minsk Qrupunun üzərinə düşən vəzifələrin və BMT-nin 4 qətnaməsinin yerinə yetirilməməsinin əks olunduğunu vurğulayan R. Qonaqov adıçəkilən qurumları təcili tədbirlər görməyə çağırıb:
"Hazırki vəziyyətdə beynəlxalq təşkilatların nəyi gözlədiyi məlum deyil. Əgər bu məsələyə məsuliyyət daşıyan təşkilatlar vaxtında işə qarışmasa, Azərbaycanın yeganə çıxış yolu müharibəyə başlamaq olacaq".