AB “missiyası” sərhədimizdən gedəcək? Bəs, Rusiya?
Avropa Birliyinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar Antalya Diplomatiya Forumunda müzakirələr zamanı belə bir cümlə işlədib: “İrəvan və Bakı arasında sülh AB missiyasını Ermənistandan çıxarmağa imkan verəcək”. Yəni AB təmsilçisi demək istəyib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh əldə olunarsa, AB-nin “müşahidə missiyası”nın Ermənistanda qalmasına ehtiyac olmayacaq. Ancaq bu cümlədən aydın deyil ki, sülh dedikdə, konkret nə nəzərdə tutulub?
“Məsələn, iki ölkə arasında çərçivə sazişi imzalanarsa, AB missiyası Ermənistan-Azərbaycan şərti sərhəddindən çıxarılacaqmı?
Fikrimcə, İrəvan və Brüssel çərçivə sazişinin imzalanmasından sonra da missiyanın fəaliyyətinin davamında maraqlıdırlar. Çünki məlum “missiya”nın gizli məqsədi Ermənistan ərazisində Rusiya hərbi qüvvələri ilə rəqabəti davam etdirməkdir. Ancaq o da aydındır ki, Toivo Klaar həmin missiyasının iki ölkə arasında əlavə gərginlik mənbəyinə çevrildiyinin fərqindədir və buna görə avropalı “müşahidəçilər”in bir müddət sonra bölgəni tərk edəcəyinə eyham vurub. Görəsən, Klaarın bu mövzuda hazırlayacağı hesabatı Brüssel və Paris nəzərə alacaqlarmı?” – politoloq əlavə edib.