Avropadan Azərbaycana çağırış
Avropa Birliyi Komissiyası, "xüsusilə insan haqları və demokratiya sahəsində müstəqil və tənqidi bir mühit yaradılmasına məhdudlaşdırmalar gətirən vətəndaş cəmiyyəti quruluşları ilə bağlı qanuni tənzimləməyə istiqamətli son dəyişikliklər" səbəbiylə Azərbaycana səslənib.
"Axar.az" Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Avropa Birliyinin Xarici İşlər və Təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eşton ilə AB-nin Genişlənmə və Avropa Qonşuluq Siyasəti üzrə komissarı Ştefan Fülenin nümayəndələri Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə rəhbərliyi üzərinə götürəcək Azərbaycana yazılı açıqlama veriblər. Açıqlamada Venesiya Komissiyası tərəfindən dilə gətirilən narahatlıqların aradan qaldırılması məqsədilə QHT-lərlə bağlı qanunu nəzərdən keçirmək üçün çağırış edilib.
Eşton və Fülenin dəyişikliklərdən narahatlıq keçirdiyi bildirilən açıqlamada xüsusilə beynəlxalq QHT-lərin qeydiyyat prosedurlarının asanlaşdırılması istənilib.