ABŞ sərhədçiləri Ermənistana niyə gəlir? - Minasyan
Problem Cənubi Qafqazda gedən proseslər və Gürcüstanda Qərbin devrilməsidir. İndi Qərbin Cənubi Qafqazda Gürcüstan əvəzinə yeni antirusiya zonası yaradılır və bu, Ermənistandır.
Axar.az xəbər verir ki, bu sözləri erməni politoloq Qagik Minasyan yanvarın 14-də Vaşinqtonda ABŞ və Ermənistan arasında imzalanan strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiyanı şərh edərkən deyib.
“Qərb öz planlarından əl çəkməyib. Rusiya ilə Ermənistan arasında münaqişə yaratmaq üçün KTMT və Aİİ üzvü olan Ermənistana sərhədçiləri və gömrük işçilərini göndərməlidir. Amerikalılar Aİİ və KTMT üzvü olan Ermənistanın sərhədində hansı problemi həll etməyə gəlirlər? Hökumətin addımı ona gətirib çıxaracaq ki, Ermənistan təkcə KTMT-dən deyil, həm də Aİİ-dən çıxmalı olacaq, çünki Rusiya və Amerika strukturlarında birgə işləmək mümkün deyil”, - o bildirib.
Qeyd edək ki, ABŞ Dövlət katibi Blinken sərhəd mühafizə qrupunun gələn həftə Ermənistana yola düşəcəyini elan edib.