İlham Əliyev məscidləri qaz pulundan azad etdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün məscidlərin və digər konfessiyalara mənsub dini məbədlərin istilik sisteminə təbii qazın təmənnasız verilməsi qərara alınıb.
Bəs, bunun icra mexanizmi necə olacaq? İstifadə edilən qazın pulunu dini məbədlərin əvəzinə kim ödəyəcək?
Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban hesab edir ki, Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) rəsmi məlumatına əsasən, dini məbədlərin istilik sisteminə təbii qazın pulsuz verilməsi Prezidentin birbaşa SOCAR-a tapşırığıdır. Yəni bu məsələnin icrası SOCAR-a həvalə olunub. Əgər Prezidentin bununla bağlı Sərəncamı olsaydı və orada Nazirlər Kabinetinə göstəriş verilsəydi ki, buradan irəli gələn məsələləri həll etsin, onda müvafiq qaydada Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinə vəsait ayrılardı ki, onun vasitəsilə SOCAR-ın borcu ödənilsin. Buradan isə belə məlum olur ki, bundan sonra hər bir dini məbədin qaza olan xərcləri SOCAR tərəfindən ödəniləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasında hazırda 2 minə yaxın dini məbəd mövcuddur.