Dollarla krediti olanlara güzəşt - Anonsu
Ötən ilin fevralında kredit götürənlərə kompensasiyanın ödənilməsi və güzəştlərin tətbiqini ilk dəfə təklif edəndə bu təşəbbüs dəstək qazanmasa da, son zamanlar gələn xəbərlər müəyyən nikbinlik yaradır.
Axar.az xəbər verir ki, bu haqda iqtisadçı alim Vüqar Bayramov yazıb.
Ekspert bir müddət öncə kompensasiya mexanizmini rəsmi şəkildə hökumətə təqdim etdiyini və bu məsələni daimi olaraq gündəmdə saxlamağa çalışdığını qeyd edib:
"Çox sevindirici haldır ki, parlament, mətbuat, müstəqil iqtisadçılar bu təşəbbüsə ciddi dəstək verdilər. Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının son açıqlamalarından bəlli olur ki, artıq 10 min dollaradək olan kreditlərə kompensasiyanın verilməsi məsələsinin müzakirəsi yekunlaşmaqdadır. Parlamentdən gələn xəbərlər də bunu təsdiq edir. Hökumət kreditlərə güzəştin verilməsi barədə nə qədər tez qərar qəbul edəcəksə, kredit bazarındakı problemlərin həllinə o qədər tez yardım göstərəcək. Son monitorinqlərimiz də göstərir ki, kredit götürənlərə güzəşt olmadan bank sektorundakı mövcud problemləri aradan qaldırmaq mümkün olmayacaq. Rəsmi qərarı gözləyək".