Üç qafqazlı ömürlük həbsə məhkum olundu
"Axar.az" saytı Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, 2011-ci ildə "Domodedov" aeroportunda baş verən partlayışda təqsirləndirilən şəxslərdən üçü azadlıqdan məhkum olunaraq ömürlük həbs cəzası alıb.
Məhkəmənin qərarı ilə cinayətkarın üçü - İslam və İlez Yandiyev, həmçinin Bəşir Xamxoyev öz cəzasını xüsusi koloniyada çəkəcək. Əhməd Yevloyev isə həyatının 10 ilini ümumi cəzaçəkmə koloniyasında dəmir barmaqlıqlar arasında keçirməli olacaq.
Təqsirləndirən tərəf təsdiq edir ki, cinayət zamanı Əhməd Yevloyev, Bəşir Xamxoyev və Yandiyev qardaşları ölən Məhəmməd Yevloyevə İnquşetiyadan Moskvaya gəlməkdə kömək ediblər və partladıcı qurğunu ona veriblər.
Xatırladaq ki, Domodedovda olan partlayış 2011-ci ildə baş verib. Partlayış nəticəsində 37 nəfər həyatını itirmiş, 132 nəfər isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarəti almışdı.
İstintaq qrupu partlayışın "Qafqaz Əmirliyi"nin lideri Doku Umarov tərəfindən təşkil olunduğunu hesab edir.