“Rusiya bu “sülh”dən dördünü Tiflislə bağlayıb”
Rusiya Ukrayna ilə imzalayacağı Minsk müqaviləsindən 4-nü Gürcüstanla bağlayıb.
Axar.az xəbər verir ki, bu açıqlama ilə Gürcüstanın eks-prezidenti Mixail Saakaşvili öz Feysbuk səhifəsində çıxış edib. O, hər dəfə bu danışıqların Rusiya tərəfindən pozulduğunu bildirib:
"1993-cü ilin iyulunda separat qüvvələr və hökumət qoşunlarının geri çəkilməsi ilə bağlı Soçi müqaviləsi imzalandı. Gürcü ordusu öz artilleriya və texnikasını geri çəkdi və rus "humanitar" karvanın sərbəst hərəkətinə şərait yaratdı. Şevarnadze elan etdi ki, gürcü diplomatiyasının fəaliyyəti sayəsində sülh əldə olunub və o, insanları əvvəlki həyat tərzinə qayıtmağa çağırdı. Bir müddət sonra isə sülh pozuldu. Təxminən yarım milyon insan öz evindən didərgin düşdü. 2008-ci ildə isə Rusiya keçmiş müqavvilələrin onunla bir əlaqəsinin olmadığını bildirdi. Beləliklə "yeni reallıq" yarandı. Rusiya Abxaziyanı müstəqil dövlət kimi tanıdı".