Türkiyədə erməni yazıçısına 2 il həbs verildi
Türkiyə məhkəməsi erməni əsilli yazıçı Sevan Şirinyanın barəsində 2 il həbs qərarı verib.
Şirinyan İzmirin Şirince kəndinnin bir kilometrliyində özünə aid qoruq ərazidə 60 kvadrat metrlik evin tikintisi zamanı dövlət yasağını iki dəfə pozub və dövlət möhürünü söküb. Möhürü sökdüyünə görə, ona 2008-ci ildə 2 il həbs kəsilib.
Lakin o, qərardan apelyasiya şikayəti edib. Məhkəmə 5 ildən sonra ilkin instansiyanın qərarını qüvvədə saxlayıb. Buna görə Nişanyan bu gün prokurorluğa gedib təslim oldu. Nişanyana həbsxanaya girməsi üçün 2 yanvara qədər müddət verilib. Nişanyan cəzasını Torbalı həbsxanasında yatacaq.
Nişanyan bu barədə "Facebook" səhifəsində də məlumat yayıb. (ANS)
"Axar.az" xəbər vermişdi ki, Türkiyə vətəndaşı, milliyətcə erməni olan məşhur dilçi alim və yazar Sevan Nişanyan qanunsuz tikinti işi aparmaq iddiası ilə mühakimə olunduğu və haqqında iki il həbs cəzası nəzərdə tutulan məhkəmə qərarı Ali Məhkəmə tərəfindən qəbul olunub. Nişanyan cəzası dəqiqləşdikdən sonra gələn həftə həbsxanaya düşəcəyini "tvitter"dən elan edib.