Avropa Birliyi mühüm qanunu ratifikasiya etdi
Avropa Birliyi ölkələri tərəfindən 2035-ci ildən etibarən satılan bütün yeni avtomobillərin karbon qazı emissiyalarının sıfır olmasını təmin edəcək mühüm qanun ratifikasiya edilib.
Axar.az xəbər verir ki, yeni qanunun 2035-ci ildən etibarən AB-də daxili yanma mühərrikli avtomobillərin satışını qeyri-mümkün edəcəyi gözlənilirdi. Bununla belə, Almaniyanın qazandığı istisna ənənəvi avtomobilləri olanlara kömək edəcək. Bunun üçün elektron yanacaqlar böyük miqyasda istehsal olunmalıdır.
Avropa Komissiyasının məlumatına görə, minik avtomobilləri və mikroavtobuslar AB-nin əsas istixana qazı olan CO2-nin ümumi emissiyalarının müvafiq olaraq təxminən 12 və 2,5 faizinə cavabdehdir. Bu ayın əvvəlində BMT xəbərdarlıq etmişdi ki, dünya qlobal temperaturun 1,5 dərəcə Selsiyə qədər artmasını məhdudlaşdırmaq üçün hədəfi əldən verə bilər.