Arıqlamağı sürətləndirməyin beş sübut edilmiş yolu...
Sadəcə beş sadə addım sağlamlığınıza zərər vermədən arıqlamağı sürətləndirməyə kömək edəcək.
Axar.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu sübut edilmiş üsulları sağlam həyat tərzi üzrə ekspert və təlimçi Arina Şərafutdinova sadalayıb.
İlk tövsiyə içmə rejiminə riayət etməkdir. Mütəxəssisin fikrincə, hətta cüzi dehidrasiya maddələr mübadiləsinə mənfi təsir göstərir və onu ləngidir.
"Standart üzrə suyun miqdarı hər kiloqram çəki üçün 25-30 millilitr düsturundan istifadə edilməklə hesablanır. Lakin arıqlamaq üçün müraciət olarsa, bu rəqəm hər kiloqram çəki üçün 50 millilitrədək artırılmalıdır", - deyə məşqçi bildirib.
"Soyuducunun yanına getməzdən əvvəl özünüzdən soruşun: Həqiqətən acam, yoxsa bir işi görməmək üçün dayanıram, yoxsa sadəcə yatmaq istəyirəm?" - Şərafutdinova məsləhət görüb.
Şərafutdinova arıqlamağı sürətləndirmək üçün yüksək intensivlikli idman növləri ilə məşğul olmağı da məsləhət görüb. O, bu variantlardan biri kimi fitboksinqin adını çəkib. Onun sözlərinə görə, bu cür məşq gücü və aerobik məşqləri birləşdirir, buna görə də 45 dəqiqəlik seansda min kilokaloriyə qədər yandıra bilərsiniz.