Rabitə nazirliyi mobil operatorlara vaxt verdi
"Rabitə və İnformasiya Texnologiya Nazirliyi nömrələrin daşınması sistemi ilə bağlı texniki problemləri aradan qaldırmaq üçün mobil rabitə operatorlarına yanvarın 1-dək vaxt verib. Bu müddətdə isə onların məhkəməyə verilməsi təxirə salınıb",- bunu "Axar.az"a açıqlamasında RİTN-nin mətbuat xidmətinin rəhbəri Müşfiq Əmirov deyib.
Onun sözlərinə görə, məhkəmə məsələsinə problem həll olunduqdan sonra baxılacaq:
"Mobil nömrələrin daşınması sistemi operatorlar öz texniki problemlərini həll etdikdən sonra işə başlayacaq. Bunun üçün həmin qurumlar nazirlikdən vaxt istəyiblər. Nazirlik hesab edir ki, operatorlar problemlərini təcili həll edib yanvarın 1-dən sistemi işə salmalıdırlar. Məhkəmə məsələsinə isə problem həll olunduqdan sonra baxılacaq".
Qeyd edək ki, mobil nömrələrin daşınması xidməti dünyada, xüsusilə də Avropada geniş yayılıb. MDB məkanında isə Azərbaycan bu sistemi tətbiq edən ilk ölkə olacaq. İqtisadçı ekspertlərin fikrincə, sistemin tətbiqi mobil rabitə qiymətlərinin ucuzlaşmasına səbəb olacaq. Beynəlxalq təcrübəyə görə, mobil köçürmə sisteminin tətbiqi mobil danışıqların qiymətlərində orta hesabla 10 faiz ucuzlaşmaya səbəb olur. Məsələn, Türkiyədə bu sistemə keçid bir ildə mobil tariflərdə 40 faiz ucuzlaşma ilə nəticələnib. Əvəzində isə keyfiyyət xeyli artıb. Azərbaycan isə mobil telefon tarifinin yüksəkliyinə görə MDB-də ilk beşlikdə yer alıb. Ən ucuz danışıq tarifi isə Özbəkistandadır. Bu ölkənin sakinləri mobil danışığın hər dəqiqəsi üçün bizim pulla hesablasaq 1,57 qəpik ödəməli olurlar. Bizim ölkə sakinləri üçün isə mobil telefonla danışığın hər dəqiqəsi təxminən 5,49 qəpiyə başa gəlir.