Dini ekstermizm təhlükə olaraq qalır - Yuşşenko
Beşinci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində keçirilən panel müzakirələrdən biri “Ekstremizm və populizm beynəlxalq təhlükəsizliyə qarşı ən böyük hədə hesab edilirmi?” mövzusuna həsr edilib.
Axar.az xəbər verir ki, panelin moderatoru Ukraynanın sabiq birinci xanımı Katerina Yuşenko bu gün terrorizmin, dini ekstremizmin və aqressiv separatizmin yenə də beynəlxalq təhlükəsizliyə əsas təhdid olaraq qaldığını bildirib. O, bu sahədə artan təhlükənin əməkdaşlığın gücləndirilməsi zərurətini yaratdığını qeyd edib.
Rumıniyanın sabiq Prezidenti Emil Konstantinesku, Latviyanın sabiq Baş naziri Laimdota Straujuma, Türkiyənin sabiq xarici işlər naziri Hikmət Çetin, Oksford Tədqiqatları Qrupunun təsisçisi Scilla Elvorthi, Beynəlxalq Yaşıl Xaç Cəmiyyətinin prezidenti Aleksandr Likhotal, Liviyanın Avropa İttifaqındakı sabiq səfiri Farida Allaghi, Beynəlxalq və Avropa Məsələləri İnstitutunun üzvü, səfir Frankis O Donnel mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.