ABŞ Qarakənd faciəsi ilə əlaqədar bəyanat verib
ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat katibi 1991-ci il noyabrın 20-də Azərbaycanın Xocavənd rayonundakı Qarakənd səmasında törədilmiş terror aktı ilə əlaqədar bəyanatla çıxış edib.
"Axar.az"ın xəbərinə görə, məlum olduğu kimi, həmin gün içərisində Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstan vətəndaşlarından ibarət sülhyaratma missiyasının üzvləri olan Mİ-8 helikopteri erməni silahlıları tərəfindən vurulub, nəticədə Azərbaycanın siyasi elitası da daxil olmaqla helikopterdəki bütün sərnişinlər həlak olub. Bu hadisə həmin ilin sentyabr ayında Jeleznovodsk şəhərində başlayıb sülh danışıqlarının dayandırılmasına səbəb olub.
Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Cen Psaki bildirib ki, o dövrdə baş verən çoxsaylı faciələrdən biri olub. 1991-ci il 20 noyabr hadisəsi nəticəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsinə əngəl yaranıb.
Cen Psaki daha sonra deyib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yalnız dinc yolla tənzimlənməsi regionda sabitliyə, tərəqqiyə və barışığa gətirib çıxara bilər.