Dövlət gəmiləri şəxsi məqsədlə necə istifadə olunur?
Xəzər Gəmiçiliyinin sabiq rəisi Aydın Bəşirovun göstərişi ilə 2006-2007-ci illərdə Qara dəniz, Aralıq dənizi və Azov dənizində yük daşıyan 10 quru yük gəmisi məqsədli şəkildə Xəzər dənizinə gətirilib.
"Axar.az"ın əldə etdiyi məlumata görə, 5.000 tonluq "Mikayıl Müşfiq", "Cəfər Cabbarlı", "Bakı" və 3.000 tonluq "Rəsul Rza", "Şair Sabir", "Qəhrəman Mehdi", "Natəvan", "Üzeyir Hacıbəyov" quru yük gəmiləri Xəzərə gətirildikdən sonra bu gəmilərin yükləri "Sailtrade" gəmiçilik şirkətinin gəmiləri tərəfindən daşınıb. Xəzərdə yüksüz qalan gəmilərin metalları isə deformasiyaya uğrayıb.
QSC-nin yeni rəhbərliyinin göstərişi ilə aparılan yoxlamalardan sonra bu gəmilərin də istismara yararsız olduğu müəyyənləşib. Gəmilərin istismardan çıxarılması haqda göstəriş verilib.
Xatırladaq ki, "Sailtrade Denizcilik ve Ticaret Ltd" gəmiçilik firması Aydın Bəşirova məxsusdur və oğlu İlqar tərəfindən idarə edilir.