Azərbaycanlı fəala görə BMT-yə müraciət edildi
Ərk-Azərbaycan İnsan Hüquqları Cəmiyyətinin sədri Jalə Təbrizi Güney azərbaycanlı milli-mədəni fəal Abbas Lisaninin qeyd-şərtsiz sərbəst buraxılmasını tələb edib.
Axar.az xəbər verir ki, Jalə Təbrizi Ərk Cəmiyyətinin fəalın dosyesi ilə bağlı BMT-yə müraciət etdiyini bildirib, onun 15 il azadlıqdan məhrum edilməsini pisləyib:
“Ərk-Azərbaycan İnsan Hüquqları Cəmiyyəti Azərbaycan Milli Hərəkatının tanınmış mübariz simasına qarşı çıxarılan hökmün təsdiqlənməsindən sonra bütün imkanlarını səfərbər edərək, bu xəbəri bütün beynəlxalq insan haqları təşkilatlarına və dünyanın nüfuzlu media qurumlarına çatdırılması üçün çalışır”.
Qeyd edək ki, Abbas Lisaninin vəkili Məhəmmədrza Fəqihi iyunun 4-də İran Ali Məhkəməsinə müraciət etsə də, milli fəal haqda verilən hökm qüvvədə saxlanılıb. Abbas Lisani hazırda Ərdəbil həbsxanasında saxlanılır. O, İran İnqilab Məhkəməsinin qərarı ilə 15 il həbs və 2 il sürgün cəzasına məhkum edilib.