İki rayon ləğv edilir: Bakıda da dəyişiklik olacaq - Video
Gəncə şəhərinin iki rayonunun ləğv edilməsi ilə bağlı qanun layihəsi bu gün Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Axar.az xəbər verir ki, yeni qanun layihəsi barədə danışan millət vəkili Aqil Məmmədov Nizami və Kəpəz rayonlarındakı inzibati ərazi dairələrinin Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyinə verilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Dəyişiklikdə məqsəd regional idarəetmə modelinin təkmilləşdirilməsidir.
Yeni layihədə Gəncə və ləğvi nəzərdə tutulan rayonlardakı bələdiyələrin uyğunlaşdırılması da nəzərdə tutulub. Gəncədə fəaliyyət göstərən 3 bələdiyyənin ərazi vahidlərinə də yenidən baxılır.
Millət vəkili deyib ki, regionlarda idarəetmə orqanlarında aparılan islahatlar bununla yekunlaşmayacaq. Paytaxt Bakının da ərazilərinin inzibati idarəedilməsində dəyşikliklər ola bilər.
Aparılan islahatların başlıca məqsədlərindən biri də regionların iqtisadi inkişafının artırılmasına nail olmaqdır.
Müzakirələrdən sonra yeni qanun layihəsi plenar iclasa tövsiyə edilib.