300 dollarlıq gömrük limiti endirilir? - Video
Son günlər sosial şəbəkələrdə xaricdən gətirilən malların gömrük limitinin 300 dollardan 150 dollara endiriləcəyi ilə bağlı paylaşımlar edilir. Yayılan bu xəbərlər nə dərəcədə həqiqətə uyğundur?
Axar.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı danışan ekspert Nicat Manafov gömrük limitinin 300 dollardan aşağı salınmasının heç bir nəticə verməyəcəyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, yerli sahibkarla internet üzərindən alış-veriş edənlər arasındakı balansı qorumaq üçün müxtəlif yollar var. O təklif edib ki, ya sahibkarlara da eyni qaydada güzəştlər tətbiq olunmalı, ya da vətəndaşlar da vergi verməlidir.
İqtisadçı Xalid Kərimli isə deyib ki, limitin endirilməsi ilə bağlı gəzən söhbətlər şayiədir.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsindən bildirilib ki, vətəndaşlar tərəfindən şəxsi istifadə məqsədilə, yəni istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan malların ölkəyə gətirilməsi qaydaları Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə tənzimlənir və hazırda bu qərarda hər hansı dəyişiklik yoxdur.
Daha ətraflı Xəzər TV-nin videomaterialında: