Tanınmış xalq artisti vəfat etdi
Azərbaycanın xalq artisti Səfurə İbrahimova vəfat edib.
Kult.az xəbər verir ki, bu barədə jurnalist Əli Novruzəliyev sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Qeyd edək ki, Safurə İbrahimova 1938-ci il dekabr ayının 27-də Bakıda doğulub. 1955-ci ildə 14 saylı orta məktəbi bitirib. 1955–1960-cı illərdə "Stalinneft"də, 44 saylı orta məktəbdə işləyib, dram dərnəyinə gedib.
1960-cı ildə Mirzağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Teatr İnstitutunun dram və kino aktyorluğu fakültəsinə daxil olub. Birinci kursda oxuyarkən Akademik Milli Dram Teatrının repertuarında olan İslam Səfərlinin "Ana ürəyi" dramının tamaşasında Xatirə roluna dəvət edilib. Bundan sonra daha bir neçə rol oynayan tələbə-aktrisa 1961-ci il noyabr ayının 1-də Akademik Teatrın truppasına daxil olub.
Səfurə İbrahimova 2005-ci ilə qədər bu teatrda işləyib.
1967-ci ildə SSRİ dövründə Novruz bayramı keçirilərkən ilk bahar qızı Səfurə İbrahimova olub.
S.İbrahimovanın zəngin filmoqrafiyası da var. O, “Arşın mal alan”da Telli, “Qatır Məmməd”də Həbibə, “Bizim Cəbiş müəllim”də Nəcəfovun arvadı, “Dərviş Parisi partladır”da Gülpəri, “Alma almaya bənzər”də Mədinə və s. çoxsaylı yaddaqalan obrazlar yaradıb.