Volkovun dəstəsi “alver” edir: ermənilərin yolu qalmadı
İran mövzusunun geosiyasi aktuallıq qazanması Laçın yolundakı aksiyanı beynəlxalq gündəmdə arxa plana keçirib: bu, bizim maraqlarımıza uyğundur:
1. Beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin azalması Bakıya qarşı təzyiq dalğasını da səngidir;
2. Vaxtın uzanması ermənilərə Bakının diktəsi ilə razılaşmaqdan başqa çıxış yolunun olmadığını anlamağa kömək edəcək: kənardan dəstəyin azalması bu məsələdə həlledici amildir.
Mövcud vəziyyətdən sülhməramlılar da yetərincə yararlanır. Erməni mənbələrin məlumatlarından belə nəticə çıxır ki, Volkovun dəstəsi daşınan yüklərə görə Ermənistandakı ermənilərdən pul alır, o cümlədən. Qarabağdakı mağazalara malları müəyyən ödənişlər qarşılığında verir.
Volkovun dəstəsinin alveri də ermənilərə Bakıdan başqa gedəcək qapılarının olmadığını anlamağa kömək edə biləcək məqamlardandır. Çünki ermənilər yeganə “təminatçı” kimi gördükləri sülhməramlıların istənilən neqativ davranışından ruh düşkünlüyü yaşayır.