“Texnikabank” rəsmən müflis elan edildi
Azərbaycanın 1 saylı Bakı İnzibati-İqtisadi Məhkəməsinin bugünkü qərarı ilə Texnikabank ASC müflis elan edilib və iflas proseduruna başlanıb.
Bankdan Report-a verilən məlumata görə, "M.M.M. Perfekt Konsaltinq" MMC ləğvedici təyin edilib, qərar dərhal icraya yönəldilib.
Qeyd edək ki, "Banklar haqqında" qanunun 72-ci maddəsinə əsasən, bankın adından yalnız ləğvedici və ya onun vəkil etdiyi şəxs tərəfindən edilən hərəkətlər hüquqi qüvvəyə malik olur. Banka qarşı məhkəmə icraatı prosesində olan bütün iddialar dayandırılır, bank barəsində digər məhkəmə icraatına başlanılmır və banka qarşı bütün tələblər yalnız bu qanunda nəzərdə tutulan iflas proseduru çərçivəsində irəli sürülür. Qanunvericiliyə müvafiq hallarda aktivlərin üzərinə qoyulmuş bütün həbslər hüquqi qüvvəsini itirir, bankın aktivlərinə yönəldilmiş icra sənədlərinin icrası dayandırılır, bankın aktivlərinə faizlərin və digər haqların hesablanması davam etdirilir.
Ləğvetmə prosesində olan "Texnikabank"a borcu (krediti) olan və vaxtında ödənişləri həyata keçirməyən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada lazımi tədbirlər görüləcək. Bankın müflis elan olunması borclu şəxslər tərəfindən borcların ödənilməməsinə əsas vermir.
Texnikabank ASC qarşısında öhdəlikləri olan şəxslər borclarının ödənilməsi və ya məlumat almaq üçün Bankın baş ofisi ilə yanaşı, filial və şöbələrinə müraciət edə bilərlər.