İran turizmdə də Ermənistanla əməkdaşlığı genişləndirir
20-21 fevral tarixində İrəvanda Ermənistan və İran arasında turizm sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutan növbəti sessiya keçirilib.
"Axar.az"ın erməni mediasına istinadən verdiyi məlumata görə, tədbirdə əsasən əməkdaşlığın texniki məsələləri və təsdiq olunmuş ilkin layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.
İki ölkənin müvafiq qurumlarının iştirak etdiyi toplantıda Ermənistan iqtisadiyyat və turizm naziri Mekxak Apresyan bildirib ki, 2013-cü ildə İrandan Ermənistana 110 min, əks isttiqamətdə isə 5400 turist səfər edib.
İlk dəfə bu tip tədbirə qatıldığını bildirən İran İrsinin Təşkili təşkilatının marketinq şöbəsinin müdiri Seyid Məhəmməd Kazım Xalidi vurğulayıb ki, Ermənistanda özünü öz evindəki kimi hiss edir. İranda erməni icmasının əsrlərlə yaşadığını açıqlayan Xalidi əlavə edib ki, hələ bir müddət öncə imzalanan müştərək layihələrin yeni və çevik forma alması üçün müxtəlif proqramlara hazırlaşırlar.
Xatırladaq ki, bu yöndə tərəflərin ilk texniki sessiyası 2010-cu ildə Tehranda düzənlənib.