İki min vergidən yayınma faktı - Bir ayda
Oktyabr ayı ərzində vergidən bu və ya digər formada yayınma hallarının qarşısını almaq üçün aparılan yoxlamalar zamanı 2035 vergi ödəyicisinin qanunvericiliyi pozduğu aşkarlanıb.
Vergilər Nazirliyinin analitik-informasiya şöbəsinin məlumatına görə, 1223 vergi ödəyicisi tərəfindən nağd hesablaşmaların aparılması qaydalarının pozulduğu, 336 vergi ödəyicisi tərəfindən qanunla nəzərdə tutulmayan valyutanın ödəniş vasitəsi kimi qəbul edildiyi, ticarət, iaşə və digər xidmət müəssisələrində qanunsuz olaraq alınıb-satıldığı və ya dəyişdirildiyi, 238 vergi ödəyicisinin xüsusi razılıq (lisenziya) tələb olunan fəaliyyət növləri ilə lisenziya almadan məşğul olduğu müəyyən edilib.
Həmçinin 133 vergi ödəyicisi tərəfindən 166 nəfər fiziki şəxsin əmək müqaviləsi bağlanılmadan işə cəlb edildiyi, 75 vergi ödəyicisi tərəfindən fərqlənmə nişanı olmadan avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşındığı, 30 vergi ödəyicisində aksiz markaları ilə müvafiq qaydada markalanmamış 279 ədəd mal olduğu aşkarlanıb.
Aşkar edilmiş faktlarla bağlı müvafiq tədbirlər görülüb.