Qazax şairinin “Qarabağ”ı Bakıda nəşr olundu
Qardaş Qazaxıstanın yeni nəsil şairlərindən olan Sayat Kamşıgerin “Qarabağ” poeması Bakıda nəşr olunub.
Kult.az xəbər verir ki, “CN-Poliqraf” nəşriyyatında çap olunan poema “Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə” İctimai Birliyi (RHİMİB) ilə Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyinin (DGTYB) birgə təşəbbüsü ilə ərsəyə gəlib.
Müəllif DGTYB-nin dəvəti ilə Azərbaycana səfəri zamanı Qarabağ, ümumən Azərbaycan həqiqətləri ilə yaxından tanış olub, sonra bu mövzuda bir əsər yazacağına dair vədini yerinə yetirərək, “Qarabağ” poemasını qələmə alıb.
Əsərin Azərbaycan dilinə uyğunlaşdırılmasını tanınmış şair-publisist Elşən Əzim, redaktəsini isə professor Rəsmiyyə Sabir həyata keçirib. Layihənin rəhbəri, Qazaxıstanın Uluslararası “Alaş” ədəbi mükafatının laureatı Əkbər Qoşalı, ön söz müəllifi RHİMİB başqanı Arzu Bağırova, rəyçilər DGTYB başqanı İntiqam Yaşar ilə Taryel Əhmədov, koordinatorlar Nilufər Lətif və Etibar Muradxanlı, dizayneri Cəsarət Qasımovdur.
Kitabın Azərbaycanda və Qazaxıstanda tanıtımı nəzərdə tutulub.