Azərbaycan əhalisinin sayı açıqlandı
2014-cü ildə əhalinin sayının ümumi artımı əsasən təbii artım hesabına baş verib.
Dövlət Statistika Komitəsindən Axar.az-a verilən məlumata görə, miqrasiya artımı da müşahidə olunub və bu amil əhalinin ümumi artımının 0,9%-ni təşkil edib.
Ölkə əhalisinin bir kvadrat kilometrə düşən sıxlığı 111 nəfər təşkil edir. Əhalinin ümumi sayından 53,1%-i şəhər, 46,9%-i kənd sakinlərinin, 49,8%-i kişilərin, 50,2%-i isə qadınların payına düşür və hər 1000 kişiyə 1009 qadın düşür.
Son illər ərzində ölkədə doğum səviyyəsi yüksək olaraq qalmaqda davam edir və ötən il Azərbaycanda doğulanlar ölənlərin sayından 114,9 min nəfər çox olub. Belə ki, 2014-cü ildə ölkədə 170,5 min körpə doğulub, əhalinin hər 1 000 nəfərinə hesabı ilə bu göstərici 18,1 təşkil edib. Doğulanların 53,6%-i oğlanlar, 46,4%-i isə qız uşaqlarından ibarət olub. Körpələrin 3 148-i əkiz, 60-ı isə üçəm doğulub.
Ölkədə uşaq doğmaq qabiliyyətinə malik olan qadınların bütün ömür boyu hər birinə orta hesabla 2,2 doğulmuş uşaq düşərək əhalinin təkrar istehsalı təmin olunur.
Ötən il ərzində ölkədə 55,6 min ölüm halı qeydə alınıb və əhalinin hər 1000 nəfərinə hesabı ilə ölənlərin sayı 5,9 təşkil edib.