Piyada keçidlərində əlillər nədən nəzərə alınmayıb?
"Monitorinqlərdən sonra gördük ki, təkliflərimiz nəzərə alınmayıb".
Bu sözləri "Axar.az"a paytaxtdakı yeraltı və yerüstü keçidlərdəki durumla bağlı məlumat verən Əlil Təşkilatları İttifaqının sədri Davud Rəhimov bildirdi.
Onun sözlərinə görə, həmin problemlərin həlli ilə bağlı hökumətə dəfələrlə təkliflər verdiklərini, amma monitorinqlər zamanı həmin təkliflərin nəzərə alınmadığını bildirdi:
"Biz hələ keçidlərin tikintisindən öncə təkliflər vermişdik. Amma monitorinqlərdən sonra gördük ki, təkliflərimiz nəzərə alınmayıb. Bu gün demək olar ki, heç bir keçiddə əlillərin istifadəsi üçün şərait yoxdur. Yalnız simvolik nələrsə ediblər, onlar da standartlara uyğun deyil".
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq qərarlarına əsasən əlilliyi olan şəxslərin fərdi hərəkət imkanlarını nəzərə alaraq, onların hərəkətlərini yüngülləşdirmək məqsədilə Bakı şəhərinin küçə və prospektlərində 75 ədəd piyada keçidlərinin inşa olunması nəzərdə tutulub və hazırda onlardan 54-ünün inşası başa çatdırılaraq sakinlərin istifadəsinə verilib. Kifayət qədər estetik görünüşə malik olan bu tikililərdən heç də hamı istifadə edə bilmir, əlilliyi olan şəxslərin istifadə etməsi isə qeyri-mümkündür.