Azərbaycan hakimiyyətinin mövqeyi hamıya məlumdur: dünyadakı bütün münaqişələr beynəlxalq hüquq əsasında həll olunmalıdır. Bilirik ki, Azərbaycanın özü uzun müddət münaqişə yaşayıb və BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistandan Azərbaycan ərazilərini geri qaytarmağı tələb edən qətnamələri təxminən 30 il yerinə yetirilməyib. Yəni, Azərbaycan BMT mexanizmlərinin işləmədiyini öz təcrübəsindən keçirib.
Axar.az xəbər verir ki, bunu rusiyalı politoloq Mixail Belyayev Bakının Sülh Şurasında iştirakı ilə bağlı fikirlərini bildirərkən deyib.
“Bundan əlavə, Azərbaycan münaqişənin əsasən öz səyləri ilə həllində unikal təcrübəyə malikdir. Bu, beynəlxalq presedentə çevrildi. Yəni, Azərbaycanın dünyanın qalan hissəsi ilə bölüşmək üçün çox təcrübəsi var. Bundan əlavə, İlham Əliyevin bu yaxınlarda bildirdiyi kimi, Azərbaycanın məntiqi hamıya məlumdur, respublika mümkün olduqda hər kəslə konstruktiv münasibətlər qurmağa çalışır. Son illərdə Azərbaycanın dünyadakı statusu da artmışdır. O, regionda aşkar liderdir. Azərbaycan həm nəqliyyat, həm də enerji qovşağıdır. Azərbaycanın Sülh Şurasının təsisçi ölkələrinin əksəriyyəti ilə əla münasibətləri var, onların əksəriyyəti Azərbaycanın yaxın tərəfdaşıdır. Beləliklə, onun təcrübəsi Sülh Şurasında faydalı ola bilər. Bundan əlavə, Azərbaycan Trampın təklifini qəbul etdi, çünki bu, həm ABŞ-la münasibətlərin inkişafı, həm də hazırkı Amerika prezidentinin Cənubi Qafqazdakı və Azərbaycan-Ermənistan sülh gündəliyindəki hazırkı rolu baxımından faydalıdır”, - o bildirib.