Politoloqlar Maydana fərqli baxır - Şərh
Noyabrın 21-i Nazirlər Kabineti Ukrayna və AB arasında Assosiativ sazişin imzalanmasına hazırlıq prosesini dayandıran sərəncamdan sonra ukraynalılar ardı-arası kəsilməyən mitinqlərə start veriblər. Tələb Avropa Birliyi ilə Assosiativ sazişi imzalamaqdan imtina edən hökumətə təzyiq etmək və qərarı dəyişməkdir.
"Bu aksiyalar nə vəd edir" sualına yerli və beynəlxalq ekspertlər necə cavab verir?
"Maydan" bizə də təsir edəcək
"Axar.az"a Ukraynadakı etiraz aksiyalarını şərh edən Hikmət Hacızadə bildirdi ki, aksiyalar öz bəhrəsini bu gün verməsə də, ümumiyyətlə gedişata təsir edəcək: "Mütləq deyil ki, aksiya həmən günü, həmən hadisəyə təsir edib nəyisə köklü şəkildə dəyişsin, ancaq gələcəkdə yenə danışıqlar olanda xalqın etirazı nəzərə alınacaq".
Aksiyaların qonşu dövlətlər, eləcə də, Azərbaycana mənəvi təsir göstərəcəyini də qeyd edən H.Hacızadə bildirdi ki, ölkəmiz Avropaya Assosiativ üzvlük oyununda hələ də iştirak etmir: "Ancaq biz də Avropanı istəyirik və bu məsələ mütləq gündəmə gələcək".
Heç bir böyük dəyişiklik olmayacaq
Rus ekspertlərin məsələ ilə bağlı açıqlamalarında isə bildirilir ki, dövlətin qərarından narazı olan 50 minə yaxın aksiya iştirakçısı 2004-cü ildə olduğu kimi Ukrayna cəmiyyətində böyük dəyişikliklərə səbəb olmayacaq. Onların fikrincə, indiki Maydan daxili siyası mübarizənin bir alətidir və güclü xarici amil yoxdur.
Ekspertlər tezliklə mitinq iştirakçılarının dağılışacağını bildirib.
Əlavə edək ki, rus politoloqların bu yanaşmasında həm də dövləti maraqların dayandığı istisna edilmir.