Tikinti ərazilərinin 25 faizi yaşıllıq olmalıdır – Nazirlik
Ekoloji rəylərin alınması, tikinti və infrastruktur layihələrin ekoloji cəhətdən obyektiv qiymətləndirilməsi, şəffaflığın təmin edilməsi və ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə növbəti ictimai dinləmə Gəncə şəhərində keçirilib.
Bunu Teleqraf.com-a açıqlamasında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ekoloji Ekspertiza İdarəsinin rəisi Mirsalam Qənbərov bildirib.
O qeyd edib ki, Gəncə şəhərində Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin (MİDA) istifadəsinə ayrılmış torpaq sahəsində çoxmənzilli yaşayış kompleksinin tikinti layihəsinin ətraf mühitə təsirinin qiymətləndirilməsi ilə əlaqədar keçirilən ictimai dinləmədə layihə icraçıları, ictimaiyyət, QHT nümayəndələri və ekspertlərin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb, maraqlı tərəflərin fikirləri dinlənilib.
Yekun rəy qəbul edilərək tikinti üçün ayrılmış ərazinin 25,7 faizində yaşıllıq salınmasına dair icraçı qarşısında tələb qoyulub.
Nazirliyin idarə rəisi onu da bildirib ki, ETSN-yə təqdim olunan bütün ekoloji layihələrə şəffaflığın təmin olunması və ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə yalnız ictimai dinləmələrdən sonra rəy verilir.