AQTA bu restoran və kafeləri cərimələdi
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) nəzarət tədbirləri çərçivəsində ötən gün ölkə üzrə 445 ictimai iaşə obyektində 749 monitorinq keçirib.
AQTA-dan Axar.az-a verilən məlumata görə, monitorinqlər zamanı 19 müəssisədə qanunvericiliyin tələblərinin kobud şəkildə pozulması faktları aşkar olunub.
Aşkar olunmuş nöqsanlarla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə uyğun olaraq müvafiq tədbirlər görülüb. Uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə müəssisələri aşağıdakılardır:
1. Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, M. Cəfərov 28 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Mehdizadə Mətin Şərlət oğluna məxsus restoran;
2. Bakı şəhəri, Xətai‎ ‎rayonu, Keçid 823, ev 2A ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Nəbiyev Nəbi Ramiz oğluna məxsus kafe;
3. Bakı şəhəri, Suraxanı rayonu, Yeni Günəşli D massivində yerləşən, fiziki şəxs Hacıyev Ziyadxan Dünyaməddin oğluna məxsus kafe;
4. Bakı şəhəri, Nizami rayonu, R. Rüstəmov küç., ev 2404 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Bayramov Ülvi Ülfət oğluna məxsus restoran;
5. Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Məhəmməd Hadi küçəsi ilə Sarayevo küçəsinin kəsişməsində yerləşən, fiziki şəxs Babaşov Şöhrət Adışirin oğluna məxsus restoran;
6. Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Ziya Bünyadov küç., ev 64/68 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Mirzəzadə Məsum Fikrət oğluna məxsus pub;
7. Bakı şəhəri, Yasamal ‎rayonu, M. Muxtarov 179 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Cəbizadə Emin Azad oğluna məxsus kafe;
8. Bakı şəhəri, Sabunçu ‎rayonu, M. Fətəliyev 72 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Fərəcov İlkin İmran oğluna məxsus çay evi;
9. Bakı şəhəri, Nizami ‎rayonu, Elşən Süleymanov küç., ev 74c ünvanında yerləşən, hüquqi şəxs "Rea Group "MMC-yə məxsus "Chaila" restoranı;
10. Bakı şəhəri, Nəsimi ‎rayonu, Füzuli küç., ev 79 ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Mədinəyev Elnur Ziyəddin oğluna məxsus "Başkent" restoranı;
11. Bakı şəhəri, Binəqədi ‎rayonu, M. Rəsulzadə küç., ev 26 f.m ünvanında yerləşən, fiziki şəxs Rasulov Şahin Nadir oğluna məxsus kafe;
12. Bakı şəhəri, Xəzər ‎rayonu, Zığ şosesi, 22-ci km yaxınlığında yerləşən, hüquqi şəxs "Xəyal Adası" MMC-yə məxsus "Dreamland Golf Club" mehmanxanasının tərkibində fəaliyyət göstərən restoran;
13. Abşeron rayonu, Bakı-Sumqayıt yolunda yerləşən, fiziki şəxs Rüstəmov Şahmar İsmayıl oğluna məxsus "Nizami" kafesi;
14. İsmayıllı rayonu, N. Nərimanov küçəsində yerləşən, fiziki şəxs Tapdıqov Bayram Bahadur oğluna məxsus kafe;
15. Yevlax şəhəri, Cırdaxan kəndində yerləşən, fiziki şəxs Kərimov Həsən Ramiz oğluna məxsus kafe;
16. Yevlax şəhəri, Gülövşə kəndində yerləşən, fiziki şəxs Ağasıyev Araz Elbrus oğluna məxsus kafe;
17. Sabirabad rayonu, Minbaşı kəndində yerləşən, fiziki şəxs Mahmudov Pirverdi Nurəhməd oğluna məxsus kafe;
18. Samux rayonu, Tatlı kəndində yerləşən, fiziki şəxs Məmmədov Coşqun Şubay oğluna məxsus kafe;
19. Şəmkir rayonu, Əhməd Cavad küçəsində yerləşən, fiziki şəxs Hüseynov Leysan İlqar oğluna məxsus dönər evi.
Qeyd edək ki, AQTA tərəfindən Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən ictimai iaşə obyektlərində monitorinqlərin miqyası genişləndirilib. Hazırda respublika üzrə AQTA müfəttişləri tərəfindən monitorinqlər davam etdirilir və qaydalara əməl etməyən sahibkarlıq subyektləri barədə ən sərt tədbirlər görüləcəkdir.