Qarabağın “tanınması” Ermənistanı qarışdırdı
Ermənistan Respublika Partiyası Qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikasının müstəqilliyi ilə bağlı qanun layihəsinin səsverməsində iştirak etməyəcək.
"Axar.az"ın "News.am" saytına istinadən verdiyi məlumata görə, bu açıqlama ilə partiyanın deputatı Sukias Avatesyan çıxış edib.
O, qanun layihəsinin əleyhinə səs verməyin düzgün başa düşülməyəcəyini bildirib. Proyektin leyhinə səs verməyə gəlincə isə partiya təmsilçisi bunu sadəcə olaraq avantürizm adlandırıb. Ümumiyyətlə, belə bir səsvermənin dünya ictimaiyyəti tərəfindən düzgün başa düşülməyəcəyini də deyib. "Dağlıq Qarabağ de-fakto müstəqildir, amma de-yure tanınması dünya siyasətində ciddi suallardan biridir".
Xatırladaq ki, Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması ilə bağlı qanun layihəsi Ermənistan parlamentinə təqdim edilib. Artıq "Çiçəklənən Ermənistan" və "Orinaç erkir" partiyaları da səsvermədə iştirakdan imtina etmək niyyətindədir .