İrəvandakı iğtişaşlar və mitinqlər Ermənistanda hakimiyyətə antirus qüvvələrin gələ biləcəyini, Qarabağdakı dinc vəziyyəti ciddi şəkildə pozacağı barədə düşüncələrə yol açır. Bəs hadisələrin inkişafı bu ssenari üzrə gedərsə, Rusiya nə etmək niyyətindədir? Rəsmi Moskvanın İrəvana hansı təzyiq üsulları var?
Axar.az xəbər verir ki, bunu rusiyalı politoloq, hərbi ekspert Yevgeni Mixaylov bildirib.
Ekspert qeyd edib ki, Ermənistanda hakimiyyət əleyhinə iğtişaşların güclənməsi fonunda bu ölkənin Müdafiə Nazirliyi Gümrüdə Rusiyanın hərbi bazasını Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı çərçivəsində genişləndirmək istədiyini bəyan edib və bu, təsadüfi deyil:
“Ölkənin çöküşünün illərdir İrəvanın təhlükəsizliyinin qarantı olan Rusiyanın maraqlarına uyğun olmadığı tamamilə aydındır. Üstəlik, Ermənistana nəzarət edə biləcək üçüncü ölkələrin gəlişi də maraqlara uyğun deyil.
Fikrimcə, vəziyyət həyəcanverici olsa da, Rusiyanın tamamilə nəzarəti altındadır. Bu məsələ ilə bağlı narahat olmağa lüzum yoxdur. Heç kim İrəvana kapitulyasiya imzalandıqdan sonra əldə edilmiş sülhü pozmağa imkan verməyəcək.
Gəlin, dürüst danışaq. Keçmişdəki Ermənistan indi artıq mövcud deyil. Yalnız xaosa sürükləyən iqtisadiyyat, kütləvi miqrasiya və xaosun başlanmasına imkan verməyən Rusiyanın xoş iradəsi mövcuddur.
Bu amil əsasdır. Yenə də qeyd edirəm, rəsmi Moskva və Ankara həqiqətən yeni bir güc mərkəzi yaradır və bir çox məsələlərdə ortaqdırlar. Azərbaycanın təhlükəsizliyinin qarantı olan Ankara kimi, Rusiyanın İrəvanın və sülhün qarantı kimi tərəfdaşlığını və öhdəliklərini heç kim ləğv etməyib”.