Millət vəkili AŞPA-nı hörmətsizlikdə suçladı
Millət vəkili Qənirə Paşayeva AŞPA-nı Avropa Məhkəməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurası və öz qətnamələrinə hörmətsizlikdə ittiham edib.
Axar.az xəbər verir ki, deputat AŞPA-da çıxışı zamanı 20 ildən artıqdır BMT Təhlükəsizlik Şurası və 12 il əvvəl bu Assambleyada qəbul olunan 1416 saylı qətnamənin Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməməsi nəticəsində öz evinə dönə bilməyən məcburi köçkünlərin Avropa Məhkəməsinə üz tutmaları məcburiyyətindən də danışıb.
Eyni zamanda AŞPA-nın 1416 saylı qətnaməsinin və Avropa məhkəməsinin qərarlarının yerinə yetirilməsi istiqamətində yeni təsir mexanizmlərinə əl atılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Hər sessiyada Rusiya ilə bağlı müzakirələr aparıldığını deyən millət vəkili təşkilatın üzvü olan Azərbaycan ərazilərini işğalda saxlayan Ermənistanla bağlı müzakirələr aparılmamasına diqqət çəkib.