Təyyarə Qazaxıstandan kənarda zədələnib - Astana
Aktau yaxınlığında qəzaya uğrayan Azərbaycan Hava Yollarına məxsus təyyarə Qazaxıstandan kənarda zədələnib.
Axar.az xəbər verir ki, bunu Qazaxıstan Baş nazirin müavini və hökumət komissiyasının rəhbəri Kanat Bozumbayev deyib.
“Hazırda ilkin məlumatlara görə, ekspertlər təyyarənin Qazaxıstanın hava məkanından kənarda zədələndiyi qənaətinə gəliblər. Bununla bağlı əməliyyat-istintaq qrupu tərəfindən müxtəlif növ ekspertizalar təyin edilib. Əvvəllər məhkəmə-tibbi və histoloji müayinələr təyin edilib. Eləcə də, molekulyar genetik müayinə təyin olunub”, - Bozumbayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda hərtərəfli məhkəmə-tibbi, məhkəmə-tibbi, ballistik və partlayıcı ekspertizalar təyin edilib:
“Yəni, mövzu ilə bağlı nə vaxt partlayış olub, partlayışa nə səbəb olub. İstintaq bizə aydın cavablar verməlidir. Ekspertizanın nəticələrinə əsasən biz həm Qazaxıstana, həm də dünyada ictimaiyyətinə məlumat verəcəyik. Biz beynəlxalq qaydalara və normalara riayət etməklə araşdırma zamanı bütün hallar barədə məlumat verəcəyik və bu, ilk növbədə Çikaqo Konvensiyası və İCAO normalarıdır”.
Qeyd edək ki, 25 dekabrda Bakı-Qroznı reysini həyata keçirən AZAL təyyarəsi Qroznı səmasında Rusiya HHM sistemləri tərəfindən vurulub və ciddi zədə alıb. Enişinə icazə verilmədiyindən Aktauya istiqamət götürən təyyarə Aktau hava limanı yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Qəza nəticəsində göyərtədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29 nəfər sağ qalıb.
Hadisə ilə bağlı Rusiya lideri Vladimir Putin Prezident İlham Əliyevə zəng edərək üzr istəyib.