Bu qətnamə Fransaya utanc gətirəcək – Kılıç
Azərbaycan dövlət müstəqilliyini elan edəndə - 1991-ci ildə onun ərazisi Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla, ətrafdakı yeddi rayonla birlikdə tanınıb. Ermənistan bu torpaqların 20 faizini sonrakı illərdə işğal edib. Bütün bunlar beynəlxalq hüquqi sənədlərdə əksini tapıb.
Axar.az xəbər verir ki, bunu Türkiyənin Azərbaycandakı sabiq səfiri Hulusi Kılıç Azərtac-a müsahibəsində Fransa parlamentinin yuxarı palatası olan Senatın məlum qərarını şərh edərək bildirib.
Qəbul edilən qərarı hüquqi əsası olmayan kağız parçası kimi dəyərləndirən səfir Hulusi Kılıç deyib ki, ümumiyyətlə, bu cür müzakirələr və qəbul olunan qərarlar siyasi təzyiq vasitəsidir.
Beynəlxalq təşkilatların, dünya birliyinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü işğal altında olan torpaqlar, o cümlədən Dağlıq Qarabağın da daxil olduğu sərhədlər çərçivəsində tanığını diqqətə çatdıran səfir deyib ki, Fransa Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyan beynəlxalq sənədlərin qəbuluna səs verən ölkədir.
İndi Senatda erməni lobbisinin təsiri ilə hüquqi əsası olmayan tövsiyə xarakterli belə bir qətnamə qəbul etmək bu ölkəyə ancaq utanc gətirəcək.