İçərişəhərə görə mükafat aldıq
Azərbaycan İçərişəhərin qorunması və konservasiyasına görə "Xarici ölkə tərəfindən ən əhəmiyyətli layihənin reallaşdırılması" nominasiyasında "Mədəni irsin qorunması və onun dəyərinin artırılmasına görə - "Italian Heritage Award" nüfuzlu beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
"Axar.az"ın xəbərinə görə, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsindən bildirilib ki, "İtalian Heritage Award" mükafatı restavrasiya, heykəltəraşlıq, mədəniyyət, incəsənət, muzey işi, arxeologiya və digər sahələrdə 26 nominasiyada təqdim edilir. Builki müsabiqənin 400-ə yaxın iştirakçısının təqdim etdiyi layihələri doqquz ay ərzində 25 nəfərdən ibarət münsiflər heyəti nəzərdən keçirib.
UNESCO-nun "Dünya İrsi Siyahısı"na daxil edilmiş İçərişəhərə 2000-ci ildə baş vermiş zəlzələ nəticəsində dəymiş zərərin aradan qaldırılması istiqamətində Azərbaycan hökumətinin hərtərəfli səyləri münsiflərin xüsusi diqqətini cəlb edib. Ölkə rəhbərliyinin qayğı və diqqəti sayəsində 2009-cu ildə İçərişəhərin "Təhlükədə olan Dünya İrsi" siyahısından çıxarılması xüsusi olaraq vurğulanıb.
Mükafat Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyi vasitəsilə "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinə təqdim edilib ("AzərTac").