Əliyevlə Rəisinin görüşü dönüş nöqtəsi oldu - Səfir
İranın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seyid Abbas Musəvi İranda İslam İnqilabının qələbəsinin 43-cü və iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə mətbuat konfransı keçirir.
Axar.az xəbər verir ki, səfir İranın xarici siyasətinin xüsusilə yeni hökumətin dövründə qonşularla əlaqələrin inkişafına yönəldiyini bildirib.
O qeyd edib ki, İran üçün qonşularla əlaqələrin inkişafı mühüm əhəmiyyət daşıyır:
“İranın yeni prezidenti seçildikdən sonra 3 xarici səfərin hamısı qonşu ölkələrə edilib. Cənab Rəisinin Aşabad səfəri çox mühüm olub ki, burada da o, cənab İlham Əliyevlə görüşüb və faydalı danışıqlar aparılıb. Bu görüş iki ölkə arasındakı münasibətlərdə dönüş nöqtəsi hesab olunur. Şadam ki, həmin görüşdən sonra iki ölkənin əlaqələrində sıçrayışlı inkişaf müşahidə edilir. Bu inkişaf siyasi, iqtisadi, mədəni və təhlükəsizlik sahələrində özünü göstərir. İki ölkə beynəlxalq təşkilatlarda səmərəli əməkdaşlıq edir və bir-birlərinin mövqelərini dəstəkləyir. Ümidvaram və əminəm ki, əlaqələrin inkişafı bu səviyyədə davam edəcək və üçüncü tərəflər bu əlaqələrin inkişafına heç bir təsir edə bilməyəcək”.