YAP-dan referendum açıqlaması
YAP-dan referendum açıqlaması : "Gündəmdə belə bir məsələ yoxdur" Azərbaycanın Avrasiya İttifaqı ilə Avropaya inteqrasiya arasında seçim etmək üçün referendum keçirməyə hazırlaşması haqda deyilənlər əsassızdır.
"Axar.az" xəbər verir ki, bunu hakim Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) icra katibinin müavini, millət vəkili Siyavuş Novruzov müxalifət mətbuatında Azərbaycan hakimiyyətinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin layihəsi olan Avrasiya Ittifaqı ilə Avropaya inteqrasiya arasında seçim etmək üçün referendum keçirmək barədə düşünməsi və bu prosesə hazırlaşması yönündə yer alan məlumatlara, səslənən iddialara münasibətini bildirərkən dilə gətirib.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, ümumiyyətlə, gündəmdə belə bir məsələ yoxdur. "Bildiyiniz kimi, referendum keçirmək üçün ilk öncə cəmiyyətdə, o cümlədən, Milli Məclisdə müzakirələr açılmalı, həmçinin, ümumxalq səsverməsinin keçirilməsi ilə bağlı sərəncam olmalıdır və sair. Ancaq gündəmdə və ortalıqda isə belə bir məsələ yoxdur. Bu baxımdan, bu yöndə deyilənlər tam əsassızdır"- deyə, o, bildirib.
Bununla yanaşı, YAP rəsmisi Azərbaycanın Avropaya, Avroatlantik məkana inteqrasiyasında da heç bir problem olmağını vurğulayıb. "Azərbaycan Avroatlantik məkana inteqrasiya edir və bu yöndə də heç bir problem yoxdur. Azərbaycan həm Avropa İttifaqı, həm NATO, həm ATƏT, həm Avropa Şurası ilə yaxından əməkdaşlıq edir və bundan sonra da bu əməkdaşlıq davam etdiriləcək"- deyə, S.Novruzov sonda sözlərinə əlavə edib.