Hollandiyanın nümayəndəsi Türkiyə XİN-ə çağırıldı
Hollandiya hökuməti Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun təyyarəsinin enişinə icazəni ləğv etdikdən sonra Niderlandın Ankaradakı müvəqqəti işlər müvəkkili Türkiyə XİN-ə çağırılıb.
APA-nın xəbərinə görə, bu barədə Röyter Türkiyə XİN-dəki mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Xəbər verildiyi kimi, bu gün Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun Hollandiyaya getməsinin qarşısı alınıb. Hollandiya tərəfi Çavuşoğlunun uçuş icazəsini ləğv edib.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Hollandiyanın bu addımına sərt reaksiya göstərib: "Nazirimiz Hollandiyaya getmək istəyərəkən, bu xəbər gəldi. Referendumdan sonra bu işlərlə məşğul olacağıq. Görək, sənin təyyarələrin Türkiyəyə necə gələcək? Mən diplomatiyadan danışıram, vətəndaşların səyahətini nəzərdə tutmuram. Bunlar bu qədər qorxaqdır, nasizmin qalıqlarıdır, faşistdirlər".
Qeyd edək ki, daha əvvəl martın 11-də Rotterdama gedəcəyini bəyan edən nazir, "Hollandiya uçuş icazəmi ləğv edirsə, bizim böyük sanksiyalarımız olar" - deyə, bildirmişdi.